Ve firmě nás vítá bosý. Než si sedneme ke stolu, kde proběhne náš rozhovor, nabízí tykání a během povídání nepoužívá slovo zaměstnanci, ale kolegové. Jeho velkou vizí je vytvořit mezinárodní IT firmu, která zůstane v Ústí nad Labem a jejími základními hodnotami bude otevřená firemní kultura. O kom mluvíme? O spoluzakladateli firmy GoodAccess, Michalu Čížkovi, který prošel programem pro rozvoj firem od Inovačního centra Ústeckého kraje (ICUK).
Firma GoodAccess nejlépe splňuje definici slova startup – pohybuje se v IT oboru, vykazuje každoroční růst, má před sebou velký potenciál na trhu a už získala několik investic od fondů do startupů pro expanzi na světové trhy.
VPN do každé firmy
Ústecký GoodAccess nabízí bezpečný vzdálený přístup k IT systémům. Pro firmy to znamená možnost vytvořit si virtuální síť, pomocí které se jejich zaměstnanci mohou připojit k firemním aplikacím anebo k virtuálnímu úložišti (cloudu). Firma tak nemusí investovat nemalé prostředky do budování vlastního zabezpečení. Výhodou takového řešení je i rychlost zavedení, která se pohybuje v řádech hodin. Před nedávnem přišla firma i se světovým unikátem, který vzbudil pozornost tím, že danou službu nabízela zdarma, a to bez reklamy a sběru dat, podobně jako v začátcích Avast.
„Aha“ moment během metorování
Celý tým přistupuje k danému produktu zodpovědně a pokorně. Možná i proto se zapojili do mentorského programu Inovačního centra Ústeckého kraje PLATINN, který pomáhá zavedeným firmám k jejich růstu a řešení aktuálních problémů.
“Nakreslil jsem křivku našeho růst v blízké budoucnosti. Když přišel náš mentor z PLATINNu, vzal si tužku a do grafu nakreslil tzv. hokejku. Tedy exponenciálu, která úplně zastínila naše zakreslené křivky a jen mi řekl: Michale, chceš-li investici, musíš umět přemýšlet ve velkém!” vzpomíná Michal Čížek na jedno ze svých prvních sezení s mentorem.
Investice, investice a zase investice
Kde by byly startupy bez investorů? Investora se podařilo sehnat nejen díky Inovačnímu centru, ale také pomocí mentorů v programu PLATINN. GoodAccess tak na svůj rozvoj (především expanzi do zahraničí) získalo již několik desítek milionů korun, a to jak z řad tradičních fondů, jako je Nation1, Fazole Ventures, ale do řady investorů se také postavila Komerční banka.
“Ve světě je běžné, že se kombinuje investice společně s bankovním financováním. V ČR na to banky nemají připravený produkt, proto tento krok byl a je z tuzemského pohledu velmi netradiční,“ popisuje samotné jednání Michal.
Nejsme sami, kdo to vidí
Firma GoodAccess získala 2. místo v soutěži o nejvíce inovativní firmu roku v Ústeckém kraji za rok 2020, kterou společně s Ústeckým krajem pořádá ICUK. To, že nám v Ústí nad Labem roste nový Avast (a sám spoluzakladatel Michal Čížek se tomuto srovnání nebrání), nevidíme jen my. Tým z GoodAccess se také zúčastnil soutěže Ynovate Startup Challenge 2022, kde mezi TOP 10 startupy z ČR obsadil příčku nejvyšší, což jej posunulo do Disraptors Summitu (představte si fotbalovou ligu mistrů, jen v prostředí startupů), kde získali divácké ocenění.
Budoucnost je jim nakloněna
Důležitost IT zabezpečení firem si uvědomuje i EU, která na přelomu roku 2023 vydala směrnici NIS2. ČR tak do konce tohoto roku musí implementovat Cyber Security zákon, který se dotkne až 7000 firem.
“Daná směrnice mimo jiné mluví i o technologii Zero Trust. Nám se tím otevírá obrovská příležitost napříč celou Evropou. Protože my jsme s touto technologií jako jedni z prvních na trhu, kdo ji má připravenou a otestovanou reálnými zákazníky,” vysvětluje spoluzakladatel Michal Čížek.
Jestli vás zajímá byznys v Ústeckém kraji, doporučujeme firmu GoodAccess a tým kolem Michal Čížka bedlivě sledovat.
Cesta GoodAccess s ICUK
- Inovační firma Ústeckého kraje za rok 2020 – 2. místo
- Ynovate Startup Challenge – 1. místo
- Disraptors Summit – divácká cena
- Účast v mentorském programu PLATINN
- Investice od několika investorů v řádech desítek milionů korun